top

Parafia Świętego Mikołaja w Liszkach

Aktualności Sakralne Dziedzictwo Małopolski

Sakralne Dziedzictwo Małopolski

W ubiegłych latach, w związku z dekretem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza z dnia 31 marca 2008 roku, zarządzającym inwentaryzację zabytków sakralnych w kościołach Archidiecezji Krakowskiej oraz prośbą księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z dnia 13 kwietnia 2018, przeprowadzona była inwentaryzacja małopolskich parafii przez Pracownię Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jej efektem jest spis zabytków i karty inwentarzowe, przechowywane w utworzonej do tego celu bazie danych. Dzięki dofinansowaniu z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, powstał również portal internetowy Sakralne Dziedzictwo Małopolski, na którym zaprezentowano kilka tysięcy dzieł sztuki sakralnej z terenu Archidiecezji oraz najcenniejsze archiwalia z zasobów Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej, które zostały zdigitalizowane i udostępnione w internecie. Strona jest dostępna pod adresem: https://sdm.upjp2.edu.pl

Po otwarciu strony, wpisujemy w wyszukiwarce hasło „Liszki”. Możemy oglądać zdjęcia i czytać opisy figur, obrazów znajdujących się w naszym kościele. Zapraszamy!