Aktualności 80. rocznica pacyfikacji Liszek

80. rocznica pacyfikacji Liszek

9 lipca 2023 roku odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy pacyfikacji Liszek. Po Mszy Świętej w intencji pomordowanych i złożeniu kwiatów przed pomnikiem na rynku, wszyscy zebrani przeszli przed grób pomordowanych na cmentarzu parafialnym.
Przy pomniku ks. proboszcz Władysław Szymoniak odczytał apel poległych i odmówił modlitwę za zabitych w pacyfikacji. Następnie poświęcono odnowiony pomnik, którego renowacja została sfinansowana ze środków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie, Gminy Liszki i Parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach.
W uroczystości wzięły udział rodziny osób zamordowanych 4 lipca 1943 r., a także m.in.: Dyrektor Generalny Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Angelika Bodziony-Durych, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie dr Maciej Korkuć, Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2077 Kraków st. sierż Hubert Cora, Wójt Gminy Liszki Paweł Miś, radni z Liszek, sołtys wsi Liszki, członkowie rady sołeckiej i dyrekcja Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Liszkach.
Swoją obecnością uroczystości uświetniły poczty sztandarowe: 8. Krakowskiej Bazy Lotnictwa Transportowego, Krakowskiej Drużyny Orląt im. Antosia Petrykiewicza ze sztandarem Związku Piłsudczyków – oddział Kraków Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Liszkach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Liszkach, a także Gminna Orkiestra Dęta w Liszkach.
——————————————–
4 lipca 1943 roku w Liszkach niemieccy żołnierze po całodziennych torturach zamordowali 30-stu mieszkańców wsi. Trzy dni wcześniej podobnej rzezi 26-ciu osób dokonali w Kaszowie.
Osoby zamordowane w pacyfikacji 4 lipca 1943 roku:
1. Stanisław Bator
28. Piotr Wyroba
29. Władysław Wyroba
30. NN.
Tego samego dnia niemieccy żołnierze przeprowadzili również pacyfikację Piekar, przetrzymując mieszkańców przez cały dzień na pastwisku. Na szczęście obyło się bez ofiar.
Pamiętamy o Was! 🇵🇱

Źródło: Gmina Liszki – Urząd