Ruch Światło – Życie

Ruch Światło – Życie, potocznie nazywany oazą, został założony przez sługę Bożego księdza Franciszka Blachnickiego. Za jego początek uznaje się pierwszą oazę, czyli wyjazd rekolekcyjny z udziałem ministrantów, która miała miejsce w 1954 roku.

Z biegiem lat, oaza nabierała coraz większego zainteresowania; zaczęto również organizować wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne dla dziewcząt. Oprócz letnich wyjazdów, Blachnicki wprowadził również program formacji w ciągu roku szkolnego, która ma za zadanie rozwijać ducha wiary u młodych ludzi i przygotowywać ich do wakacyjnych rekolekcji. U szczytu formacji tego ruchu są trzy stopnie Oazy Nowego Życia, które mają na celu poznanie na nowo wszystkich prawd wiary, przyjęcie Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela, zagłębienie się w piękno liturgii oraz odszukanie swojej roli, swojego powołania w służbie Kościołowi. Ksiądz Blachnicki chciał, aby formacja oazowa nie kończyła się na tych trzech stopniach, dlatego postanowił założyć Domowy Kościół, który miał być odpowiednikiem młodzieżowej oazy dla rodzin. Do dzisiaj istnieją liczne oazy w naszym kraju oraz są organizowane wakacyjne rekolekcje. Oaza zaczęła także docierać do innych krajów.

W naszej wspólnocie parafialnej Oaza działa od 1974 roku. Gromadzi ludzi młodych, głównie uczniów szkoły podstawowej, ale także tych z ponadpodstawowych i studentów. Spotkania ogólne organizowane są zazwyczaj co dwa tygodnie, w soboty po Mszy świętej wieczornej. Wspólnota liczy ponad 50 osób. Moderatorem i opiekunem wspólnoty oazowej jest wikariusz ks. Paweł Gędźba.

Co robimy?

– wspólnotowa celebracja Eucharystii
– adoracje Najświętszego Sakramentu
– cotygodniowe spotkania formacyjne uczestników z animatorami w grupach
– spotkania ogólne dla wszystkich grup
– wyjazdy i wycieczki
– ewangelizacja w szkołach
– uczestnictwo w rekolekcjach wakacyjnych i zimowych.

Więcej informacji m. in. o terminach najbliższych spotkań oraz fotorelacje ze spotkań można znaleźć pod tym linkiem: Oaza Liszki na Facebooku

Link do strony Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej