29 Niedziela zwykła – 18.10.2020

1. Dzisiaj przeżywamy wspomnienie św. Łukasza, ewangelisty. Św. Łukasz jest patronem służby zdrowia. W dobie pandemii koronawirusa polecajmy przez Maryję całą służbę zdrowia, prosząc dla wszystkich, którzy troszczą się o chorych, o pomoc Bożą i wszelkie łaski.
  2. W naszej parafii dziś przeżywamy uroczystość odpustową ku czci św. Jana Kantego, kapłana, patrona naszej wspólnoty parafialnej. Główna msza święta z procesją o godz. 11.30. Dziś po południu o godz. 15.30 – nabożeństwo różańcowe, a o 16 – msza święta.
  3. We wtorek – Uroczystość św. Jana Kantego, kapłana, głównego patrona archidiecezji krakowskiej, miasta Krakowa, naszej parafii oraz Szkoły Podstawowej w Liszkach.
  4. W czwartek – wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża.
  5. Bóg zapłać za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę przy kościele na fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia niosącą pomoc w kształceniu zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Na konto fundacji została przelana kwota 3880 zł.
  6. Przypominamy, że nabożeństwa różańcowe odprawiamy w naszej parafii w dni powszednie o godz. 17.30, a po nich – msza święta wieczorna.
  7. Nadal przypominamy i prosimy o porządkowanie grobów na naszym cmentarzu parafialnym. Mieszkańców Liszek prosimy, aby po porządkach zabrać niepotrzebne pozostałości do koszów przydomowych co może obniżyć koszty wywozu śmieci z cmentarza.
    Prosimy również o rozsądne planowanie ilości zniczy na grobach. Można to omówić w gronie rodziny. Niech nie będzie rywalizacji na czyim grobie będzie najwięcej zniczy. O prawdziwej pamięci o zmarłych świadczy nasza pamięć w modlitwie.
  8. W zakrystii i w kancelarii parafialnej przyjmujemy wypominki roczne i jednorazowe za zmarłych. Za zmarłych poleconych w wypominkach będziemy się modlić przez cały listopad przed każdą mszą świętą, a za zmarłych poleconych w wypominkach rocznych w każdym miesiącu są odprawiane dwie msze święte z wypominkami. Prosimy o dokładne pisanie imion i nazwisk zmarłych oraz zaznaczyć czy są to wypominki roczne czy jednorazowe.
  9. Prosimy o stosowanie się do przepisów państwowych oraz służb sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa dotyczących zasłaniania nosa i ust maseczką lub przyłbicą oraz dezynfekcji rąk. W naszym kościele przy wejściu głównym i bocznym od strony plebanii są aparaty do automatycznej dezynfekcji rąk. W czasie mszy świętych wszyscy nosimy maseczki, które zdejmujemy tylko na czas przyjmowania Komunii świętej. Według aktualnych przepisów w naszym kościele może się modlić jednocześnie ok. 90 osób.
  10. Powróćmy do wystawienia w oknach naszych domów obrazka religijnego z prośbą o uchronienie rodziny od choroby.

Niech Bóg wszystkich chroni i wszystkim błogosławi

W związku z trwającą epidemią koronawirusa przypominamy najważniejsze zasady dla uczestniczących we mszach świętych.
  1. Wszystkich obecnych na mszy świętej obowiązuje noszenie maseczek zakrywających usta i nos. Maseczki można zdjąć na czas przyjmowania Komunii świętej.
  2. Według rozporządzenia księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Komunię świętą można przyjmować w sposób tradycyjny – do ust, lub można przyjmować „na rękę”. Należy to jednak czynić z wielką pobożnością i wiarą. Przypominamy, że należy położyć jedną dłoń na drugiej, tworząc „tron” dla Pana Jezusa, a po otrzymaniu Komunii świętej w obecności kapłana dwoma palcami włożyć Ją sobie do ust. Nie należy „zlizywać” Hostii świętej z dłoni co jest niehigieniczne i niezgodne z przepisami kościelnymi.
  3. Nie wolno z Komunią świętą w ręce odchodzić do ławki lub przemieszczać się w inne miejsce w kościele lub wychodzić na zewnątrz kościoła. Ręce do przyjęcia Komunii świętej należy unieść tak, aby dla kapłana lub szafarza był wyraźny znak takiego przyjęcia Pana Jezusa.
  4. Osoby, które obawiają się zarażenia podczas przyjmowania Komunii świętej na rękę po innych, którzy przyjmowali Ją do ust, niech przychodzą do Komunii świętej do balustrady przed ołtarzem. Wówczas otrzymają Komunię świętą jako pierwsi.
  5. Osoby zajmujące dalsze miejsca w kościele otrzymują Komunię świętą w kolejności Jej udzielania wzdłuż naw bocznych i nawy środkowej kościoła.
  6. Wszystkich prosimy o gorącą modlitwę o oddalenie epidemii. W tej intencji podczas dzisiejszej adoracji będziemy śpiewać Suplikacje, prosząc o Boże Miłosierdzie.