3 Niedziela Wielkiego Postu – 7.03.2021

1. Dzisiaj – pierwsza niedziela miesiąca. Zamiast kazania oddamy cześć Panu Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie podczas adoracji na zakończenie mszy świętej. W zakrystii przyjmujemy intencje mszalne na kwiecień. Zapraszamy na popołudniowe nabożeństwo Wielkiego Postu. O godz. 14.45 – śpiew kalwaryjskich pieśni pasyjnych; o godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i o godz. 15.15 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
  2. Mając na uwadze potrzeby osób, które z racji wieku lub choroby nie mogą uczestniczyć w niedzielnej mszy świętej została w naszym kościele zainstalowana specjalna kamera, przy pomocy której będziemy transmitować w każdą niedzielę mszę świętą o godz. 10, a w okresie Wielkiego Postu również Gorzkie Żale i piątkową Drogę Krzyżową. Należy szukać w internecie na Youtube – transmisja na żywo – na kanale Parafia Liszki.
  3. We wtorek wspomnienie św. Franciszki Rzymianki. W naszej parafii również obok innych świętych znajdują się relikwie świętej Franciszki. Niech i ta święta wstawia się za nami.
  4. W piątek o godz. 17.00 – Droga Krzyżowa połączona ze mszą świętą.
  5. W przyszły poniedziałek – 15 marca o godz. 17.00 – msza święta i spotkanie rodziców uczniów klas VIII, przygotowujących się do Sakramentu Bierzmowania.
  6. Informujemy, że spowiedź przed Świętami Wielkanocnym planujemy na dzień 25 marca. Zachęcamy jednak, aby już wcześniej skorzystać ze spowiedzi, aby jak najlepiej przeżywać czas wielkiego Postu. Przypominamy, że okazja do spowiedzi jest w dni powszednie pół godziny przed mszą świętą.
  7. Jeszcze raz informujemy, że intencje mszalne za zmarłych, przyjmowane przy okazji pogrzebu, są przekazywane do odprawienia poza naszą parafią – do Domu Księży Emerytów w Swoszowicach oraz na Ukrainę do Franciszkańskiej Prowincji św. Michała Archanioła. O odprawianiu tych intencji informujemy w czasie wieczornych mszy świętych i także modlimy się za tych zmarłych. W miarę możliwości staramy się, aby msza święta od najbliższej rodziny została odprawiona w naszym kościele.

Niech Matka Boża Bolesna pomaga nam dobrze przeżywać czas Wielkiego Postu

W związku z trwającą epidemią koronawirusa przypominamy najważniejsze zasady dla uczestniczących we mszach świętych
  1. Wszystkich obecnych na mszy świętej obowiązuje noszenie maseczek zakrywających usta i nos. Maseczki można zdjąć na czas przyjmowania Komunii świętej.
  2. Według rozporządzenia księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Komunię świętą można przyjmować w sposób tradycyjny – do ust, lub można przyjmować „na rękę”. Należy to jednak czynić z wielką pobożnością i wiarą. Przypominamy, że należy położyć jedną dłoń na drugiej, tworząc „tron” dla Pana Jezusa, a po otrzymaniu Komunii świętej w obecności kapłana dwoma palcami włożyć Ją sobie do ust. Nie należy „zlizywać” Hostii świętej z dłoni co jest niehigieniczne i niezgodne z przepisami kościelnymi.
  3. Nie wolno z Komunią świętą w ręce odchodzić do ławki lub przemieszczać się w inne miejsce w kościele lub wychodzić na zewnątrz kościoła. Ręce do przyjęcia Komunii świętej należy unieść tak, aby dla kapłana lub szafarza był wyraźny znak takiego przyjęcia Pana Jezusa.
  4. Osoby, które obawiają się zarażenia podczas przyjmowania Komunii świętej na rękę po innych, którzy przyjmowali Ją do ust, niech przychodzą do Komunii świętej do balustrady przed ołtarzem. Wówczas otrzymają Komunię świętą jako pierwsi.
  5. Osoby zajmujące dalsze miejsca w kościele otrzymują Komunię świętą w kolejności Jej udzielania wzdłuż naw bocznych i nawy środkowej kościoła.
  6. Wszystkich prosimy o gorącą modlitwę o oddalenie epidemii. W tej intencji podczas dzisiejszej adoracji będziemy śpiewać Suplikacje, prosząc o Boże Miłosierdzie.