top

Parafia Świętego Mikołaja w Liszkach

Aktualności Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

03.04.2022

Dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli uchodźców z Ukrainy. Informujemy, że pomagamy również tym, którzy oczekują na numer Pesel przy Urzędzie Gminy. Na posiłki i wyżywienie tych osób parafia przekazała ponad 9 tysięcy złotych.

 

06.03.2022

  1. Serdeczne podziękowanie wyrażamy wszystkim ofiarodawcom, którzy w minioną niedzielę oraz w Środę Popielcową złożyli ofiary na pomoc narodowi Ukraińskiemu i tym, którzy muszą uciekać przed skutkami wojny. Do centrali Caritas zostało przekazane 31000 zł.
  2. Serdecznie dziękujemy tym rodzinom, które wyraziły gotowość przyjęcia uchodźców z Ukrainy i tym, którzy już dali im schronienie. Będziemy przekazywać dalsze informacje dotyczące tej pomocy.
  3. W imieniu Pana Wójta prosimy o wypełnianie ankiet przez tych, którzy chcą przyjąć uchodźców z Ukrainy oraz tych, którzy już takie osoby przyjęli. Ankiety są również do pobrania w zakrystii.

27.02.2022

„Byłem głodny, a nakarmiliście mnie, byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”

W związku z trwającą wojną na Ukrainie wzywamy wszystkich do gorącej modlitwy o pokój. Niech Boże Miłosierdzie wypływające z Łagiewnik ogarnie walczący o wolność Naród Ukraiński.
1. Do modlitwy dołączamy również konieczną pomoc. W Środę Popielcową po mszach świętych przy kościele będą zbierane medyczne środki opatrunkowe : bandaże, opatrunki jednorazowe, plastry, gaza oraz środki odkażające. Informujemy, że składka dzisiejsza oraz w Środę Popielcową zostanie w całości przeznaczona na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Pieniądze zostaną przesłane do dyspozycji Caritas Archidiecezji Krakowskiej na ten cel.
2. Apelujemy również do mieszkańców naszej parafii, aby zastanowili się czy mogą przyjąć do swego domu uchodźców z Ukrainy. To trudna decyzja jednak nie bójmy się jej podjąć. Tak jak nie zawiedliście podczas Światowych Dni Młodzieży, tak ufamy, że w tej sytuacji również nie zawiedziecie. Oczywiście jest to decyzja trudniejsza, gdyż nie wiadomo na jak długo będzie trzeba zapewnić im dach nad głową. Może będzie potrzebna pomoc żywnościowa. Na pewno nikt z tego powodu nie zbiednieje. Wiele jest w parafii domów dużych, nieraz z osobnym wejściem, często mieszkań niewykorzystanych. Czy będziemy w stanie udostępnić je potrzebującym. Prosimy, aby takie decyzje podejmować wspólnie w rodzinach
aby nie było konfliktów. Prosimy, aby się zastanowić ile osób można przyjąć. Czy mamy warunki, aby była mama z dziećmi. Pragniemy stworzyć listę tych, którzy zdecydują się przyjąć tych, którzy uciekają przed śmiercią. Prosimy, aby już od dziś w zakrystii lub w kancelarii parafialnej, zgłaszać swoją gotowość do podjęcia się tego zadania, podając adres, numer telefonu i ilość osób, które można przyjąć.