top

Parafia Świętego Mikołaja w Liszkach

Aktualności Nowe logo parafii

Nowe logo parafii

Drodzy Parafianie oraz sympatycy naszej lisieckiej parafii

 

Z wielka radością pragniemy Wam zaprezentować nowe logo parafii, autorstwa Kacpra Lendeckiego. Przedstawia ono zarys naszego kościoła, a dokładnie przednią część z wieżą. Widok naszego kościoła jest utrzymany w kolorze czarnym. Wewnątrz zarysu kościoła znajduje się kilka elementów, które tworzą zarys postaci świętego Mikołaja – głównego Patrona naszej parafii. A są to następujące atrybuty:

  • aureola – świetlisty okrąg, który oświetla postać błogosławionego lub świętego.
  • dwa krzyże, które tworzą paliusz biskupi – paliusz to wełniany pas zrobiony z wełny owczej. Mogą go nosić tylko metropolici. Jest on wyszyty z sześcioma krzyżami. Dwa z nich prezentowane są w logo naszej parafii.
  • księga – Pismo Święte – jest to atrybut, który wskazuje na misję nauczania, przepowiadania Słowa Bożego, jaka spoczywa na każdej osobie wyświęconej, a w sposób szczególny na biskupach. Nawiązuje to też do fragmentu z Dziejów Apostolskich, gdzie przy ustanowieniu siedmiu diakonów Apostołowie powiedzieli: „«Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły»” (Dz 6, 2).

Na plakacie obok logo prezentujemy również ikonograficzne przedstawienie św. Mikołaja, aby ukazać, że wszystkie trzy elementy przedstawiane są w ikonografii. Obok logo znajduje się napis: “PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA ŚW. MIKOŁAJA W LISZKACH”.

Od 26 kwietnia 2020 r. obowiązuje ono we wszystkich dokumentach parafialnych oraz plakatach.