top

Parafia Świętego Mikołaja w Liszkach

Aktualności 43. Piesza Pielgrzymka Krakowska

43. Piesza Pielgrzymka Krakowska

 Z Liszek na Jasną Górę

Jak co roku 7 sierpnia, wyruszyła na pielgrzymi szlak z kościoła w Liszkach grupa 3 – niebieska, której patronem jest święty Brat Albert, należąca do VI Wspólnoty –  Skawińsko-Czernichowsko-Krzeszowickiej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. W tym roku przewodnikiem naszej grupy był wikariusz lisieckiej parafii, ksiądz Marek Pitala. Tegorocznym tematem PPK na Jasną Górę były słowa „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Pielgrzymka nazywana jest  „rekolekcjami w drodze”. Jest to święty czas spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem – Siostrą, Bratem, który obok mnie pielgrzymuje (na pielgrzymce zwracamy się do siebie słowami „Bracie! Siostro!”). W czasie drogi pątnicy mierzą się ze swoimi słabościami i bólem, ale doznają także przeogromnej dobroci gospodarzy, którzy otwierają przed nami swoje serce, domy, spiżarki, łazienki.

Pielgrzymi szlak przemierzaliśmy zanosząc modlitwy w różnych intencjach, szczególnie pamiętając o papieżu Franciszku, naszej Ojczyźnie, księdzu arcybiskupie Marku Jędraszewskim oraz naszych rodzinach i parafiach. Nie zabrakło również czasu na ciszę, dzięki której każdy pielgrzym mógł w swoim sercu rozważać usłyszane w ciągu dnia Słowo Boże, konferencje, kazania.

Grupa 3 liczyła w tym roku 159 pielgrzymów (94 sióstr i 65 braci). Najmłodszym pielgrzymem był 2-letni Henio, a najstarszymi pielgrzymami: 72-letni Jan Urbaniec oraz 72-letnia Krystyna Czech. Najwięcej razy pielgrzymim szlakiem wędrowała Anna Turek (po raz 38) oraz Robert Urbaniec (po raz 23). Najwięcej pątników w naszej grupie było z Kaszowa (24 osoby), Liszek (22 osoby), Rączej (18 osób), Nowej Wsi Szlacheckiej i Mnikowa (po 13 osób).

Śpiewając pieśni maryjne, pielgrzymkowe oraz przyśpiewki o naszej grupie, które dodawały nam siły, przemierzyliśmy szlak pielgrzymi z uśmiechami na twarzach. W tym roku nie mogliśmy narzekać na upał, gdyż przez pierwsze trzy dni naszej wędrówki towarzyszyły nam raz mocniejsze, raz lżejsze opady deszczu. Jednakże, dwa ostatnie dni pielgrzymki wynagrodziły trud marszu w deszczową pogodę pięknym słońcem i przyjemną temperaturą, udało się nawet troszkę opalić! 11 sierpnia stanęliśmy u stóp Czarnej Madonny, aby zobaczyć Jej zatroskane oblicze i pokłonić się przed Nią.

O bezpieczeństwo pielgrzymów na drodze czuwali najlepsi porządkowi: Justyna Fic, Marek Legutko, Robert Urbaniec, Marcin Biel, Sebastian Kuś oraz Jakub Kowal. Kwaterowaniem pielgrzymów w domach, przygotowywaniem noclegów w szkołach oraz wszelkimi aspektami organizacyjnymi zajmowali się: Kamil Buczek, Paweł Buczek oraz Kamil Wsołek. Grupa muzyczna w składzie: Joanna Buczek, Sylwia Kozioł, Małgorzata Grzesiak, Sabina Królik z bratanicą Malwinką, Anita Grzesiak oraz Agata Jezioro z córką Weroniką i synem Piotrusiem wspólnie z pielgrzymami śpiewała na chwałę Bożą. Bratu Stanisławowi oraz innym braciom, którzy stale dbali o nasze nagłośnienie, dzięki czemu mogliśmy bardzo dobrze słyszeć się w trakcie drogi – serdeczne Bóg zapłać! Serdecznie dziękujemy również braciom, którzy podjęli się służby codziennego rozładowywania i pakowania bagaży, na czele z Szymonem Koźbiałem. Nieocenioną służbę pełnił nasz kierowca – brat Edward Buczek.

Termin spotkania popielgrzymkowego już wkrótce ogłosimy na naszej stronie parafialnej i na Facebooku.
Maszeruje Trójka na Jasną Górę!
I tak śpiewa – chwalmy Pana!
I tak śpiewa – cześć Maryi!
Maszeruje Trójka na Jasną Górę!

SK

Więcej zdjęć na FB grupy lisieckiej: https://www.facebook.com/zliszeknajasnagore